Uwaga na słonie, czyli najdroższa porcelana w historii

Anglosasi używają określenia „byk w sklepie z porcelaną”, my optujemy za słoniem, chociażby dlatego, że jak ustalili „Pogromcy mitów” rogacizna radzi sobie w takim sklepie całkiem zgrabnie. Nie zmienia to faktu, że do zawartych na tej liście kawałków wypalonej ceramiki lepiej nie dopuszczać zwierząt, dzieci, osób z drżącymi rękoma, a nawet tych z bardziej porowatymi ustami, ponieważ są to prawdziwe skarby.

5. Porcelana Joseon

Biała porcelana była jednym z największych skarbów koreańskiej dynastii Joseon, która panowała w tych rejonach w latach 1392 do 1910. W XV wieku stała się ceniona również w Chinach, a najbardziej poszukiwana była w swojej surowej, niepomalowanej postaci. Taki właśnie słój z XVIII wieku został kupiony na aukcji w nowojorskim domu Christie’s za 1,2 miliona dolarów.koreańska porcelana

Najcenniejszym artefaktem wykonanym z porcelany Joseon jest biała waza z kobaltowym wykończeniem, którą wyceniono na 4,2 miliona dolarów.

4. Krwista porcelana

W chińskiej kulturze czerwień jest kolorem radości i szczęścia, dlatego wykonana w tej barwie porcelana od zawsze cieszyła się niesamowita popularnością. A ponieważ technika jej wykonania zaniknęła w czasach dynastii Qing, ceny za te elementy zastawy osiągają niebotyczne rozmiary. Dość powiedzieć że wykonana w epoce Kangxi (1662-1722) miseczka znalazła nabywcę gotowego zapłacić za nią 9,5 miliona dolarów!chińska porcelana

3. Porcelana Jihong

Jeszcze bardziej wyszukana forma czerwieni, która od czasów dynastii Ming ( (1368–1644) służyła w oficjalnych ceremoniach. Ponieważ była niezwykle ciężka do wyprodukowania ze względu na wykończenie miedzią, tylko najwyżsi dostojnicy, z Cesarzem na czele mogli sobie na nią pozwolić, a technika wykonania została zapomniana i nie została odnaleziona po dziś dzień.

W efekcie dzisiaj za każdy element takiego zestawu trzeba słono zapłacić, zwłaszcza że dziś na świecie jest ich tylko 100! Za jeden z nich zapłacono w 2006 szokującą sumę 10 milionów dolarów.chińska porcelana

2. Biało niebieska porcelana

Popularne za sprawą ćmielowskich wzorów w Polsce kolory, w średniowiecznych Chinach oznaczały użycie kobaltu do produkcji, co zaczęło się jeszcze w IX wieku, a do perfekcji doprowadzono w okresie Kangxi. Jest to niezwykle wytrzymała i piękna forma porcelany, dlatego tworzono w niej przedmioty tylko dla najważniejszych dygnitarzy.

Efekt? W domu aukcyjnym Sothesby’s za 500-letnią wazę anonimowy kupiec zapłacił 21,6 miliona dolarów.chińska porcelana

1. Porcelana z dynastii Qing

Gdy myślimy „chińska porcelana” zapewne mamy przed oczami właśnie te miniaturowe dzieła sztuki, kopiowane na potęgę na całym świecie. Tę oryginalną można odróżnić ze względu na wytrzymałość i piękno zdobień, które do absolutnej maestrii doprowadzono w czasach panującej w latach 1644 do 1911 dynastii Qing.

Dlatego przepięknie pomalowana waza z XVIII wieku uzyskała cenę 84 milionów dolarów. Nie tak źle, jak na kawałek garnka.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Ciekawostki

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]