9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o używaniu zmywarki

Zmywarki do naczyń pozwalają spełnić to, co jeszcze kilkanaście lat temu było jedynie marzeniem zapracowanych gospodyń. Współcześnie po dużym obiedzie, wystarczy jedynie załadować naczynia do zmywarki i włączyć jeden przycisk, a wszystko dzieje się samo. Oto 10 rzeczy, które powinno się wiedzieć o używaniu tego wynalazku.

1.Nie musisz płukać naczyń przed ich włożeniem do zmywarki

Często zakładamy, że dzięki wcześniejszemu zmoczeniu naczyń, zmywarka będzie znacznie wydajniejsza. Jednak, tak naprawdę jest to mylne twierdzenie, gdyż działając w ten sposób marnujemy zbyt wiele wody i prądu – przez co posiadanie zmywarki przestaje być synonimem wygody i oszczędności.

dirty-197_640

2. Nie będzie twarda woda plamiła nam naczyń!

Jeśli chodzi o płukanie, okazuje się, że nabłyszczacze są szczególnie ważne, gdy mamy twardą wodę. Zapobiegają pozostawianiu plam na naczyniach podczas cyklu suszenia. Warto jednak wiedzieć, że takie same wyniku możemy uzyskać poprzez zastosowanie białego octu.

vinegar-jar-62063_640

3. Ułożenie ma znaczenie

Pamiętajmy o odpowiednim ułożeniu naczyń w zmywarce. Szklanki, kubki, talerzyki i lekko zabrudzone elementy umieszczamy na górnej półce. Dolną przeznaczamy na mocno zabrudzone talerze, a także patelnie i garnki.

set-32332_640

4. Sekrety efektywnego załadunku

Dwie kolejne wskazówki dotyczące załadunku – Upewnij się, że najbrudniejsze części naczyń są ustawione w kierunku ramienia natrysku, by ciśnienie wody mogło pozbyć się np. sosu. Poza tym nie przepełniajmy naszej zmywarki talerzami i sztućcami i zawsze miejmy na uwadze to, by łyżki, widelce czy miski nie nachodziły na siebie.

glasses-262382_640

5. Tego nie wkładaj do zmywarki

Pewnych naczyń nie powinniśmy nigdy umieszczać w zmywarce, należą do nich te wykonane z takich materiałów jak: drewno, żeliwo, kryształ, chińska porcelana i przedmioty ręcznie malowane. Uważajmy także na tworzywa sztuczne – umieszczajmy w zmywarce tylko plastikowe opakowania z etykietą „można myć w zmywarce”. Jeśli nie chcemy, aby te się stopiły – umieszczajmy je na górnej półce – z dala od elementu grzewczego, który zwykle znajduje się na dole urządzenia.

hygiene-153375_640

6. W gorącej wodzie kąpane

Gorąca woda jest najlepszym przyjacielem czystych talerzy. Przed włączeniem zmywarki, należy włączyć wodę z kranu do momentu, gdy strumień wody będzie stały i ciepły. Dzięki temu zapewnimy ciepłą wodę w zmywarce od samego początku cyklu.

water-21070_640

7. Zachowaj czystość

Szukasz prostego i taniego sposobu na to, aby zmywarka była czysta i pachniała świeżością? Wypełnij dolną część zmywarki ½ kubka białego octu przed rozpoczęciem procesu czyszczenia.

bottle-589_640

8. Co jest bardziej oszczędne – zmywanie ręczne czy użycie zmywarki?

Kilka lat temu naukowcy z Uniwersytetu w Bonn obserwowali 100 osób podczas mycia naczyń, by później wykazać ile wody i energii ludzie zużywają na ten proces w porównaniu do maszyny. Wyniki? Dla tej samej ilości naczyń ludzie wykorzystali średnio 27,2 galonów wody i 2,5 kWh energii elektrycznej, a zmywarki energooszczędne – 4 galony wody i 1,5 kWh prądu.

dishwasher-225620_640

9. Chcesz urozmaicić swój obiad?

Ugotuj danie główne w zmywarce! To nie żarty. Bob Blumer wywołał spore zamieszanie, gdy zaczął podróżować po kraju, serwując ludziom różne odmiany łososia ze zmywarki. Filet był gotowany „na parze” w szczelnym opakowaniu w trakcie trwania cyklu. Wg autora jest to praktyczne rozwiązanie, bo prócz gotowania, możemy w tym samym czasie umyć zabrudzone naczynia. Powstały również inne wariacje takich zmywarek: zmywarka Lasagne Florentine, zmywarka ziemniaków oraz indyka.

butler-159811_640

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Porady

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]