Bezpieczeństwo sprzętu AGD i RTV – jak o nie dbać?

Na bezpiecznie działający sprzęt gospodarstwa domowego i RTV składa się wiele czynników. Niektóre z nich trudno zastosować w domu bez większego remontu, ale możemy wziąć pod uwagę rozmieszczenie urządzeń, podłączanie ich do prądu i zapewnienie czystości. Pomogą nam też rozsądnej wielkości zakupy, które przynosimy do domu. Na co zwrócić uwagę?

Jeden obwód = jedno urządzenie

Pracujący sprzęt AGD stanowi duże obciążenie dla domowej instalacji elektrycznej. Idealną sytuacją byłaby taka, że każdemu urządzeniu dedykowany jest osobny obwód elektryczny, co w praktyce jest stosowane rzadko – poszczególne stosuje się do lodówki, zmywarki, kuchenki elektrycznej, przepływowego ogrzewacza wody oraz jeden zbiorczy dla drobniejszego sprzętu, takiego jak blender, czajnik elektryczny czy toster. Podobnie w naszym salonie osobny obwód powinien dostarczać energię elektryczną do telewizora, osobny – do zestawu muzycznego. Dzięki temu ewentualna awaria jednego z urządzeń nie odłączy innych, połączonych za pomocą tego samego obwodu. Pamiętajmy, że gniazdo elektryczne kończące obwód dla pralki w łazience powinno być wyposażone w klapkę i być odporne na przypadkowe zachlapanie rozbryzganą wodą.

Złe towarzystwo

Przyzwyczajeni do wystroju wnętrz naszego lokum rzadko kiedy rzuca nam się w oczy coś oczywistego dla kogoś, kto zagości u nas po raz pierwszy. Warto spojrzeć niejako z boku na wygląd mieszkania i zwrócić uwagę na rozmieszczenie sprzętu AGD i RTV – czy wszystko jest poustawiane tak, jak należy? Przede wszystkim zapewnijmy przestrzeń naszym grzejnikom w czasie sezonu jesiennozimowego. Jeśli cyrkulacja powietrza szwankuje, nie dość, że nie odczujemy przyjemnego ciepła, to stojące najbliżej grzejnika przedmioty nadmiernie się nagrzeją. W najgorszej sytuacji będzie sprzęt RTV i lodówka – grozi nam awaria urządzeń, a jeśli nawet chłodziarka będzie pracować, odbije się to na wysokości naszych rachunków za energię elektryczną. Lodówka nie lubi też innych urządzeń emitujących ciepło – nie warto stawiać jej w pobliżu piekarnika i kuchenki, efekt będzie podobny.

autor: David Locke źródło: Foter CC BY

autor: David Locke
źródło: Foter
CC BY

BHP RTV i AGD

Aby urządzenia pracowały sprawnie, powinniśmy zadbać o ich kondycję. W tym celu usunąć należy osad z kamienia, który, nagromadzony w zbyt dużej ilości, może być przyczyną wadliwego działania lub nawet awarii żelazka, ekspresu i czajnika bezprzewodowego, ale też urządzeń o większych gabarytach – pralki i zmywarki. W ich przypadku dbamy również o gumowe uszczelki – mają kontakt z wilgocią, a że są pełne załamań i zakamarków, łatwo o ich zagrzybienie. Systematyczne czyszczenie gumy zlikwiduje tego typu zagrożenie, a do odkamieniania możemy użyć zarówno detergentów, jak i babcinych, niezawodnych sposobów – ocet spożywczy, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona w połączeniu z ze zmywaniem lub praniem pustych urządzeń w jak najwyższej temperaturze zdziałają cuda.

autor: cbb4104  źródło: Foter  CC BY

autor: cbb4104
źródło: Foter
CC BY

Co za dużo, to niezdrowo

Zbyt bardzo wypchane wnętrze chłodziarko-zamrażarki, pralki i zmywarki może skutkować złym działaniem urządzeń. Lodówka zużyje bardzo dużo energii, nim schłodzi produkty, a pralka niedokładnie wypierze wypełniony po brzegi bęben. W jej przypadku pamiętajmy, że ilość kg do jednorazowego załadowania dotyczy ubrania namoczonego, a nie suchego – robimy błąd, zwykle wypełniając urządzenie szczelnie ubraniami. W przypadku zmywarki jej przeładowanie spowoduje widoczne smugi po resztkach jedzenia na talerzach – tutaj konieczne będzie ponowne ustawienie niedomytych naczyń w koszu i włączenie odpowiedniego programu myjącego. Tymczasem jeśli tylko zapewnimy przestrzeń między poszczególnymi talerzami, szklankami i sztućcami, możemy z powodzeniem użyć programu krótkiego, który zapewni nam – przy należycie wyczyszczonej dyszy i filtrze bez śladów resztek jedzenia – lśniącą powierzchnię każdego talerzyka.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Porady

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]