Czyszczenie i konserwacja zmywarki by dobrze służyła przez długie lata

Czyszczenia zmywarki powinno się dokonywać zależnie od jej eksploatacji. Przy standardowym użytkowaniu – jedno mycie raz na dwa lub trzy dni – zmywarkę należy czyścić gruntownie raz na kwartał. Najważniejsze jest by zachować odpowiednią „higienę” sprzętu – czyścić właściwie wszystkie zabrudzone elementy, bo każdy osad wpływa negatywnie na sprawność urządzenia. Co dokładnie należy robić

Zadbać o sól zmiękczającą wodę

Podstawa to odpowiednia ilość soli w dozowniku zmywarki. Jeżeli jest jej za mało powinna zaświecić się kontrolka ostrzegawcza. Sól jest odpowiedzialna za zmiękczanie wody, co pozwala wytrzymać rurom długie lata niezależnie od tego, jaka woda jest dostępna w naszym mieszkaniu.

czyszczenie

Cykliczny przegląd

Warto również dbać o wszystkie elementy zmywarki i przejrzeć ją od czasu do czasu – czy na stali nie osadza się sól, osad lub kamień. W celach konserwacji możemy posłużyć się własnym eksperckim okiem – drobne zabrudzenia wystarczy przetrzeć szmatką lub szorstką gąbką. Należy udrażniać odpływ i wybierać śmieci jeżeli zbiera się ich zbyt wiele.

  1. We wszelkich kratkach gromadzi się tłuszcz – należy go wyszorować ręcznie – zaleca się ku temu użyć środki odtłuszczające lub dezintegrujące kamień. Środek czyszczący kosztuje około 15-20 zł. Warto zastosować Calgonit.
  2. Przeczyścić trzeba też śmigła dozujące wodę. Można je również odkrecić i sprawdzić, czy tłuszcz nie zbiera się na śrubach. Prawidłowy obrót jest bardzo ważny, gdyż zmywarka myje wtedy prawidłową ilość czasu.
  3. Przydatne jest również przetarcie uszczelek wilgotną ściereczką. Najważniejsze jest by żadne ciałą obce nie znajdowały się na gumie. Dobra izolacja zachowuje prawidłową temperaturę zmywarki i chroni przed wyciekiem wody. W skrajnych sytuacjach może dojść do tego, że zmywarka nieprawidłowo domknięta nie chce się włączyć.

Filtr zapewnia czystość i dobrą cyrkulację wody

Co miesiąc czasu należy zdemontować i przeczyścić filtr. Nie jest to trudne zadanie, nie potrzeba żadnych narzędzi. Najważniejsze jest by filtr został z powrotem dobrze zamontowany – musi być szczelny. Istnieją też specjalne modele zmywarek które posiadają samoczyszczący filtr, co jest znacznym udogodnieniem. Woda wypłykuje z niego resztki jedzenia i innych nieczystości, które spadają do kanalizacji. W ten sposób filtr zanieczyszcza się znacznie mniej, niż w zmywarkach bez tej funkcji

Ze zmywarek o szerokości 60 cm takie funkcje posiadają na przykład Bosch SMS58M38EU oraz Siemens SN26T592EU.

 

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Bosch, Porady, Siemens

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]