Dlaczego warto kupić zmywarkę?

Zmywarka to urządzenie, które bardzo przydaje się w niejednym domu. Dzięki niej łatwo i szybko pozmywamy naczynia i garnki, które zabrudziliśmy przez cały dzień. Znajdą się osoby, którym zmywarka nie jest do szczęścia potrzebna, bo mieszkają we dwójkę, mało rzeczy brudzą i się nie opłaca, bo prędzej jest umyć ręcznie. Czy mają rację?

Zmywarka najczęściej ratuje sytuację po imprezie, kiedy wstając rano rozpościera się przed nami krajobraz brudnych stert talerzy, sztućców i kieliszków. Jednak także w codziennym użytkowaniu może być bardzo pomocna. Nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu, który dzięki niej możemy spożytkować w inny sposób, n przykład na odpoczynek, zabawę z dziećmi, czy zajęcie się swoim hobby. Zmywarka to także spora oszczędność wody oraz energii, której potrzebujemy do jej podgrzania. Używając zmywarki, umyjemy tą samą ilością wody trzy razy więcej naczyń, niż gdybyśmy myli ręcznie. Oznacza to także, że zużyjemy o połowę mniej energii. Są to więc zdecydowanie zauważalne różnice. Przy zakupie zmywarki, warto zwrócić uwagę, czy posiada ona krótki, ekonomiczny program. Jest on tak samo efektywny jeśli chodzi o mycie naczyń, jak inne programy, ale jest zdecydowanie szybszy i oszczędniejszy. Aby dowieść, że dzięki zmywarce jesteśmy w stanie faktycznie zaoszczędzić, podajemy kilka faktów liczbowych. Przeciętnie każda zmywarka może umyć jednorazowo 140 naczyń, zużywając przy tym 15 litrów wody oraz 1,05 kWh prądu. Na umycie tej samej ilości naczyń ręcznie potrzebujemy aż 40 litrów wody i 5,0 kWh prądu. Różnice są więc wyraźnie dostrzegalne. Jednak, aby to założenie faktycznie się spełniało, powinniśmy używając zmywarki, ładować ją do pełna. Dzięki temu w pełni wykorzystamy energię i wodę, które urządzenie zużyje podczas pracy. Włączenie zmywarki do umycia kilku talerzy i jednego garnka mija się z celem.

zmywarka

Warto też zwrócić uwagę na dostępne programy mycia. Do naczyń normalnie zabrudzonych wystarczy skorzystać z programu 50 stopni C. W porównaniu z programem 60 stopni C. zaoszczędzimy nawet 30% energii. Jeśli naczynia i garnki są mocno zabrudzone i wymagają szybkiego umycia, warto wstawić je do zmywarki z wykorzystaniem programu krótkiego, czy też ekonomicznego. Raz na jakiś czas powinniśmy ustawiać mycie na 60 stopni, by zmywarka się lepiej wyczyściła i pachniała brzydko.

Wpływ na oszczędność ma też wielkość zmywarki. Małe rodziny często decydują się na małe urządzenia tego typu, bo uważają, że duże nie będą się im opłacały. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że duża zmywarka (60cm) zużywa mniej energii. Dlatego lepiej zainwestować w większe urządzenia i po prostu rzadziej z niego korzystać.

mycie reczne

Kupując zmywarkę, należy zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na etykiecie. Są to przede wszystkim:

 • klasa efektywności energetycznej (nowoczesne i najbardziej oszczędne zmywarki maja klasę AAA),
 • efektywność zmywania,
 • efektywność suszenia,
 • zużycie wody,
 • poziom hałasu podczas pracy.
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Porady

One Response so far.

 1. Projektdomu pisze:

  Zdania na temat używania zmywarki są bardzo podzielone . Ja juz przyzwyczaiłem się do mycia ręcznego ale wielu ludzi chwali sobie wygode jaką jest zmywarka . Przeczytajcie ten artykuł mam nadzieje że rozwieje wasze spekulację .http://www.wnetrzekuchni.pl/sprzet-agd/zmywarki/66-zmywarka-w-kuchni-czy-zlew-i-ociekarka

  VA:F [1.9.21_1169]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]