Ekspert radzi: jak wybrać odpowiednią zmywarkę?

Remont kuchni i plany dotyczące jej aranżacji to zawsze mnóstwo nerwowych chwil oraz decyzji, które musimy podjąć natychmiast. Zmywarka coraz częściej zaczyna być elementem wyposażenia równie ważnym, co – dla przykładu – lodówka, dlatego warto poświęcić kilka chwil, by zastanowić się nad jej wyborem. Dzisiaj poradzimy się eksperta by dowiedzieć się, co koniecznie wziąć pod uwagę by być zadowolonym z zakupu.

Przede wszystkim musimy się zastanowić nad wielkością urządzenia – mówi Zuzanna, autorka jednego z najpopularniejszych w sieci serwisów poświęconych tematyce AGD i pracownik działu z artykułami gospodarstwa domowego w jednym z największych marketów w Polsce. Te małe, o szerokości 45 centymetrów nadają się raczej dla mniejszych rodzin, zmieszczą od 8 do nawet 12 kompletów naczyń. Wtedy stajemy przed wyborem, czy myć naczynia co 2, 3 dni czy może lepiej wybrać model, który oferuje tryb ‘połowa załadunku’ – wtedy podczas mycia urządzenie zużyje mniej wody.

Odpowiednio te szersze – 60 cm i więcej – sprawdzą się w domach, w których mieszka więcej osób.

Niemniej istotna jest liczba programów – wypadałoby wybrać taki model, w którym oprócz trzech podstawowych programów jest wspominany wyżej ekonomiczny, szybki czy też delikatny, wtedy nie będziemy musieli drżeć, czy kruche kieliszki dotrwają do końca mycia w całości. Do rodzaju programu dobierana jest też temperatura, w której odbywa się mycie. Najpopularniejsze modele mają zakres od 5 do 7 temperatur – kontynuuje Zuzanna. Tutaj warto dodać, że zmywarki opisywane są dwiema klasami – energetyczną oraz zmywania. Najlepszą i najoszczędniejszą będzie ta z klasą energetyczną A+, natomiast najlepszą klasę zmywania opisuje się literką ‘A’. Opcjonalnie możemy też zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, chociażby poprawiające bezpieczeństwo użytkowania – szczególnie, jeśli w domu są dzieci. Rzecz jasna jednak, wszystko co dodatkowe kosztuje odpowiednio więcej. Kwestią nie tylko estetyczną jest umiejscowienie panelu sterowania – możemy go odnaleźć tak na froncie urządzenia, jak i wewnątrz, na górnej ściance drzwiczek. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w rodzinach z małymi dziećmi. Widoczne przyciski są zawsze kuszące, zatem żeby z pracą urządzenia nie było żadnych kłopotów – lepiej wybrać model, w którym panel sterujący będzie podczas pracy urządzenia niewidoczny. Poza tym, kiedy zmywarka wkomponuje się w ciąg kuchennych mebli całość będzie wyglądać zdecydowanie lepiej – radzi specjalistka.

zmywarki

Osobną kwestią jest wybór modelu pod zabudowę bądź wolnostojącego. Tutaj dużo zależy od naszych indywidualnych preferencji. Oba rodzaje zmywarek wymagają podłączenia pod ujęcie wody, odpływ kanalizacyjny oraz do gniazdka elektrycznego. W przypadku urządzeń wolnostojących mamy więcej aranżacyjnych możliwości, bowiem możemy ją włożyć pod blat kuchenny, może też stać samodzielnie. Większość klientów sklepu, w którym pracuję woli jednak, by zmywarka była jak najmniej widoczna – w tej sytuacji wybierają modele pod zabudowę z panelem sterującym wewnątrz. Wtedy zmywarka gubi się w ciągu mebli kuchennych i wygląda jak tradycyjny mebel – dodaje Zuzanna.

Ostatnią kwestią jest wyposażenie zmywarki. Standardowe jest zwyczajowo bardzo podobne i składa się nań pojemnik na sztućce oraz dolny i górny kosz. W przypadku tego ostatniego można czasami regulować jego położenie – dzięki temu, jeśli będziemy chcieli umyć naczynia o bardzo niecodziennych kształtach i wymiarach, będziemy mogli to zrobić z łatwością – kończy Zuzanna.

foto: ChalonHandmade / Foter.com / CC BY; betsyjean79 / Foter.com / CC BY-NC-SA; hey.pictrues / Foter.com / CC BY-NC-ND

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Porady

One Response so far.

  1. Malwina pisze:

    Dzięki za porady :) Rozjaśniliście mi w głowie to, jak wybrać zmywarkę 😉

    VA:F [1.9.21_1169]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]