Jak dbać o zmywarkę?

Zmywarki pojawiają się coraz częściej w naszych domach. Niedawno jeszcze były uważane za luksus. Dziś to codzienność. Dają nam nie tylko wygodę oraz idealną czystość naczyń bez wysiłku i straty czasu, ale także oszczędność. Jednak są to tylko urządzenia, które mają prawo się zepsuć. Jak dbać o zmywarkę, by służyła nam jak najdłużej?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie wszystko możemy do zmywarki włożyć. Pewnie nie wszystkim się to spodoba, ale niektóre naczynia musimy myć własnoręcznie w zlewie. Czego zatem nie wkładać do zmywarki? Na pewno nie możemy w niej myć rzeczy ubrudzonych benzyną lub innymi substancjami łatwopalnymi. Ręcznie myjmy też pędzle, filtry piecowe, czy filtry z elektrycznych odświeżaczy powietrza. Mogą one niekorzystnie wpłynąć na nasze urządzenie i doprowadzić do jego uszkodzenia, odbarwienia i zaplamienia jego wnętrza. Warto też, dla zachowania bezawaryjnego mycia, naczynia i garnki przed włożeniem do zmywarki opłukać i usunąć z nich resztki jedzenia, które mogłyby zapchać zmywarkę. Mogą one także krążyć wraz z wodą i osadzać się na już umytych naczyniach. Jeśli miały one styczność z kwaśnymi potrawami lub napojami, także trzeba je przepłukać. Dzięki temu unikniemy korozji. Przy jakich naczyniach powinniśmy zachować ostrożność? Na pewno ostrożnie trzeba zmywać rzeczy z aluminium i plastiku. Pierwsze mogą się odbarwić lub sczernieć. Plastik w większości przypadków nadaje się do zmywarek, ale niektóre rzeczy mogą ulec zniszczeniu, a nawet roztopieniu. Dlatego, jeśli nie mamy pewności, lepiej myjmy takie naczynia ręcznie. Co można bezpiecznie włożyć do zmywarki? Na pewno garnki ze stali szlachetne i emaliowane, talerze, kubki, szklanki i sztućce. Delikatne szkła myjmy przy użyciu odpowiednich programów. Zniszczeniu nie ulegną także porcelana, fajans, przedmioty pozłacane i posrebrzane oraz drewniane przybory kuchenne.

mycie naczyń

Oprócz odpowiedniego segregowania naczyń i garnków, które wkładamy do zmywarki, należy pamiętać o odpowiednich detergentach. Zawsze używajmy specjalnej soli. Mimo że płyny do zmywarek zawierają tę substancję, może to być niewystarczająca ilość. Sól jest niezbędna do ochrony zmywarki przed kamieniem. Zmywarkę powinniśmy też dokładnie czyścić, przynajmniej kilka razy w roku, specjalnymi do tego płynami i preparatami. W tym celu trzeba wlać detergent i włączyć pustą zmywarkę na intensywnym programie. Problemem może okazać się także osadzające się żelazo. Do jego pozbycia się użyjmy także specjalnych płynów.

detergent

Bardzo ważne jest także czyszczenie filtra. Powinniśmy robić to co kilka miesięcy, a nawet częściej, w zależności od częstotliwości używania zmywarki. W filtrach zbierają się niespłukane drobiny jedzenia. Brak dbałości o filtr może spowodować nawet zalanie mieszkania. Nie zapominajmy też o zachowaniu czystości drzwi zmywarki oraz uszczelek. Na nich także bardzo łatwo osadzają się resztki jedzeni i inne zanieczyszczenia.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Jak dbać o zmywarkę?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Kategorie: Porady

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]