Jak wybrać dobrą zmywarkę energooszczędną?

Zakup odpowiedniej zmywarki energooszczędnej nie jest w gruncie rzeczy prosty. Wynika to z tego faktu, że zazwyczaj są one szerokie na 60 centymetrów (czasem 59,7 cm). Jeżeli pragniemy kupić mniejszy model (45 cm szerokości) to trzeba zainwestować znacznie więcej pieniędzy.

Okazuje się, że nie tylko szerokość ma znaczenie. Wiele modeli posiada wysoką klasę energetyczną, a mimo tego ich programy nie pozwalają na wydajne wykorzystanie tej mocy. Jak zatem dobrać dobrą energooszczędną zmywarkę?

Od czego zależy oszczędzanie energii w zmywarce

Mówiąc o oszczędności mamy z reguły na myśli nie tylko klasę zużycia energii elektrycznej, ale też czas mycia oraz zużycie wody. Nie można oczywiście zapomnieć o innych parametrach – jakości mycia i ładowności.

Ponadto uwagę mogą przykuć zastosowania technologiczne.Ciekawa jest na przykład funkcja kontroli czystości wody zmniejsza zużycie świeżej wody bo ta nie jest zawsze na nowo pompowana do zmywarki – specjalne kontrolki mierzą poziom zanieczyszczenia wody i w razie potrzeby system pobiera dodatkową czystą wodę. Jeżeli zaś stara partia zachowuje świeżość, zmywarka przechowuje ją w zbiorniku. Funkcję tę można znaleźć w droższych modelach zmywarek – za około 2000 zł. W tym wpisie skupiłem się na tańszych rozwiązaniach.

Zmywarki energooszczędne 60 cm szerokości

Zmywarki o szerokości 60 cm – bo w tych najłatwiej jest zamontować odpowiednie mechanizmy cyrkulacji wody oraz zabezpieczyć cały sprzęt – są ładowne. Zużycie energii w zmywarce jest głównie uzależnione od programów mycia. Z tego względu trzeba przyjrzeć się każdej zmywarce z osobna, bo parametry poszczególnych modeli różnią się znacząco. Oto kilka typów, na jakie zwróciłem uwagę dokonując takiego zestawienia:

Mastercook ZWE-12176 – najlepszym programem w tej zmywarce będzie opti-A 60. Jakość umytych naczyń jest wtedy najwyższa w relacji do czasu mycia. Jeżeli zaś nie zależy nam na czasie polecam program ECO – znacznie wydłuża czas pracy, ale zmniejsza pobór energii aż o 15% w porównaniu do opti-A 60.

Zmywarka Mastercook ZWE-12176X

Whirlpool ADP8773A++PC6SIX – zdecydowanie najdroższa zmywarka z tu wymienionych – idealna dla kucharzy. Bez problemu myje garnki, patelnie i blachy – posiada szeroki odpływ na nieczystości, a czyszczenia jej wystarczy dokonać raz w roku (zmywarka posiada filtr samoczyszczący). Jest szeroka i posiada ciekawe funkcje ułożenia koszyka co przydaje się do dogodnego jej zapełnienia.

Zmywarki Whirlpool ADP8773A++PC6SIX

Amica ZWM 646 WE – ten model o dziwo nie posiada specjalnych programów energooszczędnych (za wyjątkiem ECO) – wszystkie pracują wydajnie i oferują dobrą jakość mycia. Chcąc dodatkowo oszczędzić wodę, czas i prąd można wybrać opcję mycia jedynie górnego lub dolnego kosza. Jeżeli mamy duże wymagania co do czystości to polecam program intensywny w 65 stopniach – myje rewelacyjnie, choć nieco długo.

Zmywarka Amica ZWM 646 WE

Odpowiednie nawyki to połowa sukcesu oszczędzania

Należy pamiętać również o nawykach, które pozwolą nam zwiększyć oszczędność poboru energii. Wystarczy zachować kilka prostych reguł:

  • Należy dbać o to by maksymalnie zapełniać zmywarkę.

  • Programy krótkie zazwyczaj pobierają mniej energii ze względu na czas pracy i ilość cykli cyrkulacji wody. Nie są jednak zbyt dokładne w myciu – warto przetrzeć zabrudzone naczynia by nie posiadały na sobie suchych kawałków jedzenia. Niestety zazwyczaj programy takie nie radzą sobie z tłuszczem.

  • Można również wyłączyć funkcję suszenia naczyń. Będziemy musieli to zrobić ręcznie, ale zaoszczędzimy energię. Wszystkie z wymienionych prze ze mnie zmywarek posiadają takie opcje. Również programy EKO skracają czas suszenia naczyń.

  • Jeżeli posiadamy możliwość korzystanie z tańszej taryfy na prąd w godzinach nocnych to warto wtedy właśnie włączyć zmywarkę. Rachunki spadną zawsze o kilka złotych.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Porady

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]