Najczęstsze problemy ze zmywarkami

Okres świąteczny i dni wolne od pracy to chyba najgorszy okres na strajk ze strony artykułów gospodarstwa domowego. Życie jednak pokazuje, że przedmioty martwe potrafią jednak być nad wyraz złośliwe i psuć się dokładnie wtedy, gdy nie wiadomo za bardzo, kto mógłby je naprawić. Część usterek, na pierwszy rzut oka wydawałoby się poważnych, można jednak usunąć we własnym zakresie. Poniżej prezentujemy zbiór takowych – część z nich pozostawić jednak lepiej fachowcowi i pogodzić się na rozbrat ze zmywarką na kilka dni.

Przez ten krótki – miejmy nadzieję – okres czasu nasze rachunki nie powinny diametralnie wzrosnąć, dlatego też jej brakiem nie należy się specjalnie przejmować. Zresztą część problemów nie dotyczy wcale faktu, że zmywarka nie działa w ogóle – często pierwszym symptomem problemów są zmiany w jej działaniu, takie jak niedomywanie naczyń czy też pozostałości po kostce do mycia po zakończonym cyklu. Zerknijmy zatem, co może być przyczyną wadliwego funkcjonowania naszego urządzenia.

Zmywarka nie pompuje wody

Przyczyną może być zapchany lub mocno zanieczyszczony filtr. Nie pozostaje nam nic innego, jak go przeczyścić. Najprawdopodobniej znajdziemy tam trochę żywności, warto więc założyć rękawiczki jednorazowe. A na przyszłość przynajmniej wstępnie zmyć naczynia, zanim umieścimy je w środku.

To najczęstsza przyczyna, jednak może się okazać, że zablokowana mogła zostać również pompa odpływowa. Jeśli nie mamy wiedzy technicznej w kwestii podłączenia zmywarki, to kwestię tę lepiej zostawić serwisantowi – chyba że w instrukcji obsługi znajdziemy dokładny opis, jak zaradzić temu problemowi. Podobnie zresztą rzecz się ma ze zgiętą rurą odpływową.

Zmywarka nie działa

Jeśli przy tym wszystkim zmywarka nie wydaje dziwnych zapachów, to nie ma większych powodów do strachu. Najczęstszą przyczyną jest przepalony bezpiecznik, który wymienić relatywnie prosto – zanim się jednak za to zabierzemy, pamiętajmy, by odłączyć dopływ energii elektrycznej oraz wyciągnąć wtyczkę z gniazdka. Jeśli nie pomoże wymiana bezpiecznika, to problem może leżeć głębiej.

Po zakończonym cyklu naczynia są wciąż mokre

Jeśli problem zaczął występować nagle, to najprawdopodobniej skończył nam się nabłyszczacz. Jest to kwestia dość problematyczna, szczególnie w przypadku posiadaczy modeli, które nie mają na panelu kontrolnym informacji o niskim poziomie tego płynu. Pamiętajmy, że zbiornik na nabłyszczacz nie może być pusty.

Zmywarka nie grzeje wody

Niestety, tutaj sami wiele nie poradzimy – winna najprawdopodobniej jest grzałka, która uległa uszkodzeniu. Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że dla wykwalifikowanego serwisanta nie jest to wielki problem i usterka powinna zostać naprawiona od razu. Jeśli nie, to możemy nabrać uzasadnionych podejrzeń, że coś jest z naszym zbawcą nie tak.

Wnętrze zmywarki zaczął pokrywać biały, niehigieniczny osad

Zmywarka jest po to, byśmy po zakończonym cyklu mogli z niej wyciągnąć czyste naczynia – co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Średnio jednak uśmiecha nam się je wkładać do środka w sytuacji, w której wnętrze urządzenia pokryte jest brzydkim osadem. Na szczęście wystarczy użyć środka czyszczącego usuwającego kamień – winna jest bowiem twarda woda.

Ramię natryskowe nie obraca się

Ładowanie zmywarki przypomina czasem grę logiczną – jak ułożyć całość, by w środku zmieściło się więcej? W tym wszystkim nie należy się jednak zatracić, bo może się okazać, że jakiś widelec bądź ucho kubka skutecznie blokuje ramię natryskowe. Zanim zatem wezwiemy serwisanta przed włączeniem cyklu sprawdźmy, czy ramię swobodnie się obraca. W części przypadków rozwiąże to problem.

Naczynia są niedomyte

Problem może tu stanowić kilka czynników. Najpopularniejszym z nich może być na przykład niewystarczająca ilość środków czyszczących, szczególnie, jeśli do środka wkładamy naczynia mocno zabrudzone, z zaschniętymi resztkami jedzenia. Zatkane (lub zablokowane, o czym wyżej) mogą być także dysze ramienia natryskowego. Kłopotem może być także kwestia zbyt niskiego ciśnienia wody doprowadzanej do zmywarki, szczególnie w starych mieszkaniach. Warto zatem cykl uruchamiać wtedy, gdy nikt nam wody nie będzie ‘zabierać’.

litlnemo / Foter.com / CC BY-NC-SA

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Porady

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]