Prawidłowe umieszczanie naczyń w zmywarce redukuje koszty zmywania

Z pozoru wydawać by się mogło, iż umieszczanie naczyń w zmywarce jest całkowicie dowolne i nie decyduje o niczym. Takie myślenie to błąd, ponieważ odpowiednie ich rozłożenie spowoduje nie tylko dobre umycie ale także zaoszczędzenie wody, prądu i detergentów, a to oznacza, iż więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni.

Pierwszą podstawową kwestią powinno być usunięcie wszelkich pozostałości po posiłkach – pestek, kości czy innych trwałych elementów, które przykleiły się do talerzy. Przede wszystkim będzie to oszczędność oraz lepsze umycie wszystkich naczyń. Ważne jest również ułożenie naczyń mniej brudnych, a także filiżanek i szklanek w górnym koszu. Bardzo brudne oraz duże układaj na dole. Najbrudniejsze elementy naczyń staraj się skierować w stronę strumienia wody.

Sztućce należy ułożyć w specjalnym koszyczku zapewniając im maksymalny przepływ wody, tak aby miejsce gdzie są nie było przeładowane. Oznaczać to będzie dobre wysuszenie i nada właściwego wyglądu. Nie nalewaj środka czyszczącego bezpośrednio na sztućce ponieważ przyspieszy to ich korodowanie. Przed włożeniem do zmywarki usuń wszystkie kwaśne pozostałości jedzenia i soli ponieważ czym dłużej są one obecne na sztućcach tym większe ryzyko pojawienia się ciemnego nalotu. Srebro oraz stal nierdzewną myj oddzielnie, nigdy w tym samym koszyku ponieważ grodzi to powstaniem nalotu lub pojawieniem się rdzy. Po skończeniu mycia koniecznie wyjmij je ze zmywarki ponieważ wilgoć sprzyja kolejnym uszkodzeniom.

Najważniejsze jest jednak abyś nie przeładowywał zmywarki ponieważ spowoduje to wyszczerbienia, możliwe również gdy ułożysz talerze w taki sposób, iż dotykają się nawzajem.

Noże muszą być układane poziomo w koszu górnym bądź pionowo w dół w koszu na sztućce. Ważne aby rękojeści nie blokowały ramion natryskowych.

Problematyczne wydają się być deski do krojenia zrobione z drewna – z jednej strony zmywarka świetnie usunie z nich bród i pozostałości jedzenia, z drugiej natomiast osłabi ich strukturę i może powodować pęknięcia.

W przypadku mycia słoików z etykietami rozsądnie jest usunąć je wcześniej pod ciepłą wodą tak aby nie zatkały one zmywarki bądź, porwane przez strumień wody, nie zanieczyściły innych naczyń.

Co do zasady naczynia powinieneś układać zgodnie z ich wysokością co oznacza, iż największe z nich powinny znajdować się jak najbliżej ścian urządzenia. Najlżejsze elementy, z takich tworzyw jak na przykład plastik, ładuj zawsze na kosz górny, a te cięższe, na dolny. Przed naciśnięciem guzika „start” konieczne jest abyś sprawdził, czy nic co znajduje się w zmywarce nie blokuje działania dyszy obrotowej.

 Podstawą do jakichkolwiek działań powinna być dla Ciebie instrukcja obsługi dołączona do zakupionego sprzętu. To właśnie w niej znajdziesz wszystkie informacje niezbędne do prawidłowego układania naczyń i sztućców, a dzięki jej radom i wskazówkom w niej zawartym unikniesz niepotrzebnych problemów oraz kosztów. Jeśli zauważasz, iż zmywanie nie jest tak skuteczne jak tego oczekujesz należy sprawdzić czy włączony jest prawidłowy tryb pracy, korzystasz z dobrych środków czyszczących we właściwych ilościach, a także czy woda która jest wprowadzana do zmywarki ma odpowiednie ciśnienie.

Odpowiednie obsługiwanie tego typu sprzętu, a także należyte układanie sztućców pozwoli na uzyskanie właściwych efektów oraz oszczędność, którą odczujesz w swojej kieszeni. Nie ma bowiem nic bardziej nieprzemyślanego niż przysłowiowe wyrzucanie pieniędzy w błoto w momencie nieskutecznego mycia bądź zbytniego poboru energii czy wody.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Porady

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]