Zmywarka do nowej kuchni

Decydujemy się na remont kuchni. Trzeba zdjąć starą podłogę, odrestaurować ściany, wymienić lodówkę. Renowacja też przyda się segmentowi kuchennemu. Jeżeli decydujemy się na zakup zmywarki do wyboru mamy kilka opcji, a każda z nich jest warta rozpatrzenia.

Jaka ma być zmywarka?

Przede wszystkim należy określić, w jaki sposób zmywarka najlepiej ułatwi nam życie w kuchni. Możemy wybrać między zmywarką wolnostojącą, zmywarką nablatową lub taką pod zabudowę – co jest najczęstszym rozwiązaniem, acz niekoniecznie najlepszym.

W tym wpisie chciałem rozpatrzyć możliwości zakupu zmywarki dla rodziny 4-5 osobowej.

Najważniejsze są właściwie dwa czynniki: Rozmiar i kolor (!)

Rozmiarrozmiar

Warunkuje głównie to, ile naczyń zmywarka pomieści. Co ciekawe, w wielu modelach czas mycia nie jest zależny od pojemności. Pojemność też ma wpływ na rozmiary zmywarki, co oczywiste. Wiele rozterek w wyborze nowej zmywarki płynie właśnie z tej relacji – ilość domowników w stosunku do powierzchni kuchni.

Najgorzej jest, kiedy kuchnia jest mała, a domowników wielu. Wtedy warto zastanowić się nad większą zmywarką wolnostojącą i ulokować ją w nieatrakcyjnym, ale dużo bardziej użytecznym miejscu. Z pewnością wybór ten okaże się lepszy niż w przypadku, gdy będziemy musieli zakupić mniejszą zmywarkę, która nie pomieści aż tak wielu naczyń. Polecałbym tu trzy modele:

  • Amica ZWM 476 W – Jej największą zaletą jest cena. Może nie jest to gigant (ma 44,8 cm szerokości), ale spokojnie wystarczy na 4-5 mieszkańców. Zaletą jest też klasa energetyczna (A+) I stosunkowo niskie, jak na taką pojemność zużycie wody (9 litrów). Wadą może być posiadanie jedynie 6 programów, co nie do końca przydaje się do mycia garnków i talerzy jednocześnie.

  • Samsung DW-FN320T – to monstrum w porównaniu do poprzedniej. Jest niemal o 30% większa (60 cm szerokości) ale mieści aż 12 zestawów talerzy. Taką zmywarkę wystarczy uruchomić średnio raz na dwa lub trzy dni. Pomimo swojej wielkości jest bardzo cicha i świetnie domywa nawet największe zabrudzenia. Do lekkich zabrudzeń można skorzystać z programu ECO, który zużywa dużo mniej wody i energii niż standardowe mycie (klasa energetyczna A+, zużycie wody na pełen cykl 12 litrów). Jej wadą może być długość pracy, co jak uważam jest rekompensowane jakością mycia – naczynia aż lśnią! A jeżeli dodamy tabletki polerujące, to poczujemy się jakby zastawa była nowa.

  • Indesit DSG 573 EU – ostatni wybór, jaki pragnę zaproponować to zmywarka Indesit. Może i klasa energetyczna nie zachwyca (A), ale największą zaletą z pewnością będzie jej wnętrze – zmywarkę naprawdę łatwo się ładuje. Wybrałem ją też ze względu na jej gabaryty: 45 cm szerokości i pojemność 10 kpl – to nieco więcej niż w przypadku Amica (wskazanej wyżej). Ponadto jest cicha, a także zaletą jest to, że można wyłączyć dźwięki – co przydaje się na przykład kiedy dzieci śpią w pokoju obok. Jeżeli miałbym wskazać jakąś wadę, to chyba tylko to, że na dwóch z siedmiu programów słabo suszy naczynia – możliwe, że będziemy musieli dosuszać je ręcznie.

Niektóre osoby zastanawiają się też, czy w ogóle nie zrezygnować ze zmywarki. Można tak zrobić, ale należy pamiętać, że ilość naczyń w zlewie może przytłaczać. Zmywarka pozwala dbać o higienę w kuchni oraz stanowi idealny skład na brudne naczynia. Potraktujmy ją jak dodatkową szafkę.

Przed kupnem zmywarki warto pamiętać o sytuacjach niecodziennych – tu w grę wchodzi używanie zmywarki, kiedy mamy wielu gości. Z tego względu lepiej jest posiadać coś większego. Na takie ewentualności trzeba również zaopatrzyć się w naczynia.

Dostęp

Ze względu na ułożenie naszej kuchni często spotykanym problemem jest możliwość zamontowania zmywarki. Zwykle niedaleko zlewu. Nie jest to konieczność, ale montowanie odpływu może być irytujące. Najgorsze zaś jest to, kiedy rura odpływowa nie wytrzyma i woda rozleje się po całej kuchni.

Zmywarkę trzeba ulokować w strategicznym punkcie – tak by nikomu nie przeszkadzać podczas załadunku/rozładunku; by było blisko do szaf z naczyniami i sztućcami oraz by w miarę możliwości była blisko zlewu.

Kolorbarwy

pomimo że nie jest tak ważny jak parametry zmywarki często to on decyduje o zakupie danego modelu.

Jeżeli dokonujemy zakupów w sklepie internetowym w prosty sposób możemy skorzystać z opcji filtrowania i wskazać na interesujące nas parametry. Warto jednak pamiętać o tym, że im więcej wytycznych podamy, tym mniej produktów program nam znajdzie. Zazwyczaj idealne zmywarki są drogie i lepiej jest opuścić nieco jakość by dostać tę idealną.

Stosunkowo neutralnym kolorem jest srebrny. Można skomponować z nim zarówno czarne jak i białe sprzęty AGD oraz meble.

Chciałbym zaprezentować tu modele, które w ostatnim czasie szczególnie mi wpadły w oko jeżeli chodzi o czarną i białą kuchnię:

Czarna zmywarka:

  • Electrolux ESF2300OK – ten model to dla mnie lider koloru czarnego w rozsądnej cenie. Jest szeroka (54,5 cm) ale nie zbyt długa, co sprawia, że pasuje do większości układów kuchennych. Posiada niskie zużycie wody (7 litrów) i doskonale myje. Jej programy są proste w obsłudze i co mnie w niej zainteresowało – regularnie używam aż 4 z nich (na 6 programów ogółem). Interesujący jest również jej układ załadowania – łatwo się ją obsługuje, choć mieści tylko 6 zestawów naczyń. Istnieje też jej biały odpowiednik – Electrolux ESF2300OW.

Biała zmywarka:

  • Mastercook ZWE-12176 – jest dla mnie niekwestionowanym liderem jeżeli chodzi o połączenie zużycia energii (klasa A+++), wody (10 litrów na cykl), pojemności załadowania i designu. Jej atrakcyjny panel sprawia, że dobrze komponuje się z każdą jasną kuchnią. Jest też sprzętem nie małym (szerokość 60 cm) toteż warto by zwróciła na siebie uwagę. Jej zalety widać już po pierwszym myciu – cała woda wyparowuje. Naczynia są suche i czyste. Zaletą też jest jej cicha praca.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Porady

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]