Zmywarka nie zmywa odpowiednio. Jak temu zaradzić?

Często podczas zmywania naczyń w zmywarce natrafiamy na różne trudności. Co zrobić jeżeli umyte naczynia mają białe plamy albo pozostaje na nich mętna woda? Czasem naczynia wydają się być pokryte szarą warstwą osadu, bądź klei się do nich bezbarwny płyn.

Niekoniecznie problemy te mają swoją przyczynę w sprawności samego urządzenia. Najczęściej rozwiązaniem problemu będzie wybór odpowiedniego programu mycia. Ewentualnie można zabezpieczyć się odpowiednim uzdatnianiem wody. Co należy mieć na uwadze w takich sytuacjach?

Ustawić program odpowiedni do czystości i rodzaju naczyń

Wiele osób korzysta z jednego lub dwóch programów swojej zmywarki. Warto dokładnie zapoznać się z instrukcją i dowiedzieć się, jaki program uzyć do mocno tłustych naczyń, a jaki do mniej zabrudzonych. Jaki do delikatnego szkła, a jaki do porcelany. Wszystkie te czynniki są bardzo ważne, gdyż pozwalają zachować naczynia w dobrym stanie oraz zapewniają wysoki poziom higieny.

Wybór odpowiedniego programu do mycia zazwyczaj rozwiązuje 70% problemów. Kolejne mogą dotyczyć zbyt słabo zmiękczonej wody, zanieczyszczonej zmywarki lub używania za słabych tabletek.

Oto kilka trudności z jakimi możemy się spotkać przy myciu poszczególnych naczyń – jeżeli zdarzają Ci się niektóre z nich, poczytaj w instrukcji lub zapytaj sprzedawcy jak można je wykluczyć.

 • Naczynia nie mogą mieć drewnianych elementów
 • Porcelana podczas drgań lub ze względu na nieprawidłowe ułożenie naczyń może się potłuc. Dotyczy to głównie sztuciec i szklanek.
 • Wykluczone jest mycie naczyń stalowych podatnych na rdzę. Tańsze łyżki i miski mogą się bardzo szybko popsuć.
 • Naczynia aluminiowe i srebrne mogą ulec przebarwieniu
 • Natomiast naczynia szklane i kryształowe mogą stracić połysk

porcelana

Bardzo ważne jest zatem by dobrać program do rodzaju mytych naczyń. Program warunkuje to, jak bardzo zmiękczona zostanie woda, ile detergentu zostanie użyte i jak intensywne będzie mycie i płukanie poszczególnych naczyń co wpływa na ich powierzchnię. Chcąc cieszyć się czystymi i dobrymi jakościowo naczyniami musimy dokładnie zapoznać się z instrukcją.

Ważna jest temperatura – nie powinno się myć naczyń delikatnych jak tależe i sztućce w wysokich temperaturach. 50 stopni C będzie optymalne. W 65 stopniach warto myć garnki, patelnie, trudne zabrudzenia jak tłuszcze.

 

Sól do zmiękczania wody

Zmywarka potrzebuje wody, która jest pozbawiona wapnia. Zazwyczaj nie mamy do takiej dostępu toteż należy ją odpowiednio zmiękczać.

Pod żadnym względem nie należy stosować soli kuchennej czy stołowej! Ważne jest żeby zakupić sól przeznaczoną specjalnie do tego celu. Jest to zazwyczaj sól rozdrobniona, która łatwo rozpuszcza się w wodzie czyniąc ją zdatną w obiegu zmywarki.

 

Nieodpowiednie tabletki do cyklu mycia

Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać to rodzaj tabletek – powinno się dostosować tabletki do wielkości zmywarki (ilości zużywanej wody na cykl oraz ilości załadunkowej naczyń). Zazwyzczaj to wystarcza, by pozbyć się problemów z tabletkami.

Inna rzecz: jeżeli włączamy zmywarkę na krótkie lub ekspresowe mycie okazuje się, że tabletka jest niezupełnie rozpuszczona. W takiej sytuacji należy wkładać jedynie połowę tabletki, bo jeżeli chemii jest zbyt dużo nie rozpuszcza się ona w wodzie w odpowiednich proporcjach. Możliwe jest również to, że na naczyniach pozostaje powłoka detergentu. Wtedy powinno się włączyć zmywarkę na dodatkowe osuszanie.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Porady

2 Responses so far.

 1. ola pisze:

  moja zmywarka pozostawia nalot na szklankach… juz nie wiem jak temu zaradzic? uzywam tabletek ‚all in one’ dodatkowo sol i nablyszczacz. Zmywartka zuzywa w cyklu 10 l wody. Czy mozliwe ze na naczyniach ten bialy nalot to detergent ?? Moze 10 l wopdy to za malo zeby naczynia sie dobrze wyplykaly, woda ktora zostaje na naczyniach po plukaniu jest wyraznie mleczna…..
  oczekuje odpowiedzi, pomocy

  VA:F [1.9.21_1169]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Anna pisze:

  ja mam ten sam problem i tez uzywam tabletek „all in one”, sól i nabłyszczacz :(

  VA:F [1.9.21_1169]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]