5 sposobów na tańsze zmywanie

Każdy wie, że myjąc w zmywarce zużywamy znacznie mniej wody, w trakcie tradycyjnego mycia naczyń. Okazuje się jednak, że podczas korzystania ze zmywarki możemy jeszcze sporo oszczędzić, a ponieważ czasy, w których przyszło nam żyć, nie rozpieszczają nas, warto nauczyć się, jak najoszczędniej myć naczynia. Oto 5 praktycznych porad.

1 Wybór odpowiedniej zmywarki

Oszczędności zaczynają się od samej zmywarki. To bardzo ważne, aby kupić model najbardziej przystającego do naszych potrzeb. Źle dobrana zmywarka może generować dodatkowe koszty obsługi, które można by uniknąć. Oczywiście najlepiej szukać taką z klasą energetyczną A+++, ale ważna jest także efektywność suszenia. Są bowiem zmywarki sygnowane znakiem EKO, które potrafią zaoszczędzić do 30% zużycia prądu w trakcie cyklu suszenia.

2 Odpowiednie warunki pracy

Jeśli mamy dużą zmywarkę, często przychodzi nas ochota, by pozmywać naczynia jeszcze przed jej zapełnieniem, przez co marnujemy niepotrzebnie i wodę i prąd. Owszem, zmywarki posiadają przeważnie program 1/2, ale często nie działa on tak efektywnie, jakby wynikało to z teorii. Z drugiej strony często przesadzamy z pakowaniem naczyń i ładujemy ich do zbiornika ponad przewidziany limit, przez co zaburzamy prawidłowy obieg wody. W ten sposób możemy doprowadzić do sytuacji, że naczynia zostaną niedomyte, lub pozostaną na nich smugi. W tym wypadku lepiej trzymać się instrukcji i zaleceń producenta, jeśli nie chcemy ponawiać całego procesu mycia.

3 Usunięcie resztek jedzenia

Warto przed umieszczeniem brudnego naczynia w zmywarce pobieżnie je wyczyścimy papierowym ręcznikiem, pozbywając się okruchów i innych stałych resztek jedzenia. Dzięki temu nie tylko ułatwimy pracę naszej zmywarce, ale przede wszystkim ochronimy odpływ zmywarki przed nadmierną eksploatacją i zapchaniem. W ten sposób przedłużymy znacząco trwałość urządzenia i zminimalizujemy ryzyko pogorszenia jego wydajności.

4 Dobór odpowiedniego programu i dobrych detergentów

Dobranie odpowiedniego programu jest częstokroć kluczowe. Szczególnie ciekawymi programami są programy BIO, ECO a także funkcja opóźnionego startu, dzięki czemu, zmywarka może włączyć mycie dopiero w momencie, gdy jest najtańsza taryfa energetyczna.

Do zmywarek dużo reklamuje się tabletki do zmywania. Są one droższe aniżeli zwykłe proszki, a przy tym bywają mniej wydajne i efektywne. Jeśli chcemy zaoszczędzić, unikajmy tego typu wynalazków.

4 Konserwacja

Właściwa obsługa i konserwacja zmywarek to rzecz niezmiernie istotna. Konserwacja dotyczy głównie regularne sprawdzanie drożności filtra. Ich dokładne czyszczenie wpłynie znacząco na wydajność naszej zmywarki. Dokładnie ten temat opisaliśmy w tym artykule.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Uncategorized

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]