6 faktów o zmywarkach, o których nie miałeś pojęcia

Zmywarka jaka jest, każdy widzi. W większości domostw takie urządzenie jest już na wyposażeniu, i nic w tym dziwnego – brudne gary jest o wiele łatwiej załadować do zmywarki i ustawić odpowiedni program aniżeli myć samemu, poza tym urządzenie zużyje mniej wody. Nawet jednak tak oczywiste i bliskie niemal każdemu z nas urządzenie może zaskoczyć. Ciekawi czym?

Josephine Cochrane

Kto zaprojektował pierwszą działającą zmywarkę? Otóż wydawać by się mogło, że była to osoba zmęczona ciągłym szorowaniem garów, miękkimi palcami i zniszczonymi paznokciami. Słowem – jakaś genialna pomywaczka, w porywach pomywacz. Byłoby to jednak przypuszczenie bardzo dalekie od prawdy. Otóż okazuje się, że za tym cudownym wynalazkiem stoi niejaka Josephine Cochrane. Kim była? Najpierw po prostu żoną swojego męża, który po nieudanych próbach poszukiwania złota (ahh, ta Ameryka…) otworzył całkiem nieźle prosperującą firmę. Josephine mogła zatem do woli udzielać się towarzysko i organizować kolejne przyjęcia u siebie w domu. Jej gniew wzbudzał jednak fakt, że służba nie przykładała się do mycia naczyń wystarczająco należycie – tj. cenna, chińska zastawa porcelanowa błyszczała, jeśli już udało się ją umyć. Najczęściej jednak kończyła w kawałkach, co skłoniło panią Cochrane do prac nad urządzeniem, które nie tylko umyje naczynia, ale też nie rozbije ich przy pierwszej nadarzającej się okazji. Dzięki pomocy mechanika, George’a Buttersa, w 1886 złożony został odpowiedni patent. Po śmierci męża Josephine żyła z pieniędzy, które dała jej firma produkująca sami wiecie co.

nóż w zmywarce

Można zatem uznać, że to właśnie Josephine jest odpowiedzialna za śmierć pewnej 31-letniej mieszkanki Airdrie, miasta leżącego w centralnej Szkocji. W jej domu rozegrała się scena rodem z filmu ‘Oszukać przeznaczenie’ – ofiara poślizgnęła się na śliskiej, kuchennej podłodze i spadła klatką piersiową wprost na… noże. Noże, które zgodnie z zaleceniem producentów włożone były ostrzem do góry. Pół roku przed tym wydarzeniem w podobnych okolicznościach życie stracił 12-letni chłopiec. Oba te wypadki skłoniły rządową agencję ds. zapobiegania wypadkom do wydania oświadczenia, które brzmiało mniej więcej tak: bądźcie ostrożni i zamykajcie swoje zmywarki. Na państwo zawsze można liczyć.

podwójna zmywarka

Pod górkę mają osoby, których wiara nakazuje spożywanie koszernych dań. By zadośćuczynić wymogom religii, muszą oni mieć w mieszkaniu co najmniej dwie zmywarki, w jednej komorze nie mogą się bowiem prać naczynia z których spożywano nabiał oraz mięso. Jest to dość drogie rozwiązanie, a jeśli osobom koszernym zdarzy się położyć na talerzu od nabiału kawałek mięsa, to by ‘oczyścić’ naczynie, trzeba je zakopać na osiem lat.

cmentarz

Tutaj na chwilę odbiegniemy od tematu, ale od zmywania ręcznego również można stracić życie. Przekonała się o tym niemal 80-letnia mieszkanka Singapuru, która pracowała jako pomywaczka. Któregoś dnia znaleziono ją martwą, w toalecie w miejscu, w którym pracowała przez ostatnie 6 lat. Czy przyczyną zgonu mógł być fakt, że pani He pracowała przez cały niemal miesiąc, mając jedynie dwa dni wolnego? Jej bezpośredniej przełożonej najwyraźniej to nie przeszkadzało, podobnie jak fakt, że od kilku dni przed śmiercią staruszka miała problemy gastryczne oraz była bardzo blada (według słów samej kierowniczki). Cóż, zmywanie naczyń to również ciężka praca…

panowie nie powinni zmywać

Tym razem coś dla pań – czy wasi mężowie mają obowiązek ganiania z odkurzaczem? Wycierania kurzy? Ładowania i wyładowywania naczyń ze zmywarki? Jeśli tak, to musicie wiedzieć, że ma to bezpośredni wpływ na ich sprawność seksualną! Niezawodni naukowcy (tym razem z Hiszpanii) dzięki szeroko zakrojonym badaniom zdołali udowodnić, że mężczyźni, którzy częściej wykonują czynności kojarzone z płcią piękną rzadziej czują pociąg do swoich partnerek. Z kolei ci, którzy zajmują się typowo męskimi czynnościami – jak naprawa auta, praca w ogrodzie czy też wymiana uszczelek w kapiącym kranie – sex uprawiają o wiele częściej. Ot, logika.

tetris zmywarka

Zmywarka może stać się również przyczynkiem do problemów natury… psychicznej. Podobny problem miał na przykład jeden z bohaterów filmu Rachel wychodzi za mąż. Wokół kwestii efektywnego załadunku zmywarki kręciła się tam cała scena (choć psychologowie powiedzą zapewne, że był to wyraz dążenia fikcyjnych bohaterów do ułożenia spraw w życiu realnym), która była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia Sidney’a Lumeta i Boba Fosse. Zainteresowanych technikami efektywnego – albo obsesyjnego – układania naczyń zapraszamy do obejrzenia filmu. Podobny skutek przyniesie również regularna gra w Tetrisa.

Dishwasher-uniform

Porada praktyczna – co oprócz naczyń można prać w zmywarce? Cóż, tutaj dużo zależy od waszej odwagi, ale inni zdążyli już sprawdzić, że wyczyścić możemy szczotki do włosów, pędzle, klapki, zabawki czy też czapki z daszkiem. A może sami również macie jakieś ciekawe pomysły?

I na sam koniec: zmywarka mobilna!

mobilna zmywarka

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Newsy, Uncategorized

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]