Ergonomiczna kuchnia – czyli jaka? – kilka prostych zasad

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć statystykom, każdy z nas rocznie spędza w tym miejscu niespełna miesiąc. To ogromna ilość czasu. Zapewne nie raz zdarzyło ci się, że pobyt w Kuchni przedłużył się.

Powody są różne – brak potrzebnych składników, problem ze znalezieniem garnka, płaskiej łyżki bądź durszlaka. Jeżeli masz wrażenie, że w Twojej kuchni rzeczy znikają bądź nie masz miejsca na ich przechowywanie – ten tekst pomoże ci rozplanować to pomieszczenie na nowo.

SDRandCo (1)

W imieniu królowej nadaj ci tytuł: Strefa…”

Nic bardziej nie denerwuje po powrocie z pracy lub szkoły jak uporczywy głód i brak obiadu na czas. Żyjemy w kraju, w którym przez lata w naszych domach, prym wiodły bogate zabudowania meblowe zwane potocznie „meblościankami”. Pomijając kwestie wizualne – przechowywano tam wszystko na raz, od sardynek w puszce, serwetek,plastikowych pojemników po patelnie. Podczas gdy u nas działy się takie rzeczy, na zachodzie od lat 60’tych zdobywa popularność domena projektowania, której motto brzmi „forma podąża za funkcją”. Kuchnia ma być Twoim królestwem, w którym Ty wyznaczasz zasady więc do dzieła!

Świetnym sposobem na pozbycie się problemu znikających przedmiotów i braku miejsca jest zastosowanie w praktyce zasad ergonomii. Dziedzina ta zajmuje się przystosowaniem miejsca pracy tak, aby spełniało swoją funkcję jak najlepiej, skracając czas potrzebny na jej wykonanie i obciążenia z nią związane. Ergonomia w kuchni polega na wprowadzeniu stref i podzielenia tej przestrzeni na kilka obszarów odmiennych przeznaczeniem, tak, aby ułatwić korzystanie z nich.

Strefa przechowywania – w niej powinny znaleźć miejsce wszystkie przedmioty potrzebne do kuchennych prac. Najlepiej by były posegregowane według częstotliwości użycia i przeznaczenia. Suche składniki powinny znaleźć się na oddzielnej półce. Przyprawy i półprodukty możesz wyeksponować w małych słoiczkach. Dzięki temu będziesz je mieć zawsze pod ręką. Zastawa stołowa powinna być na wyciągnięcie ręki – jak najbardziej odseparowana od naczyń kuchennych. Bardzo ważnym nawykiem do wprowadzenia jest chowanie użytych elementów z powrotem na miejsce. Tylko to pozwoli na efektywne użytkowanie tego systemu.

Strefa przygotowania: Głównym zajęciem, jakie wykonujemy w Kuchni jest gotowanie. Ważnym aspektem w planowaniu przestrzeni kuchennej jest wydzielenie obszaru, którego jedynym przeznaczeniem będzie tylko ta czynność. Składa się na niego wyposażenie przeznaczone do gotowania (piekarnik, kuchenka, piec) oraz blat o szerokości conamniej 50 cm, na którym będziemy przygotowywać produkty. Jest to minimalna powierzchnia pozwalająca na wydajną pracę. Niezwykle istotne jest to, aby strefa pozostawała wolna od wszelkich przedmiotów i sprzętów oraz żeby była utrzymywana w nienagannej czystości. Jeśli jest taka możliwość do obszaru przygotowania powinna należeć armatura kuchenna, czyli zlewozmywak (zobacz więcej) oraz ewentualnie zmywarka. Ulokowanie tych elementów obok siebie pozwala na efektywniejsze użytkowanie. Jeżeli taka aranżacja jest niemożliwa – warto pomyśleć o zastosowaniu dwóch kranów – dodaniu jednego bliżej strefy gotowania, aby móc chociażby bez problemu odlać wodę z warzyw czy makaronu, bez potrzeby przechodzenia z gorącym garnkiem przez całe pomieszczenie.

kitchen-347315_640

Strefa gospodarcza – powinna być zdecydowanie odseparowana od innych. Jej stworzenie ma służyć przechowywaniu wszystkich artykułów gospodarczych niezwiązanych ściśle z gotowaniem. Chodzi tu przede wszystkim o środki czystości lub drobne elementy takie jak worki na śmieci, rękawiczki lateksowe, gąbki i ścierki. Dobrze jest, jeżeli strefę tą utworzymy w miejscu niedostępnym dla dzieci jak na przykład szafka zawieszona nad drzwiami. Takie rozwiązanie wprowadzi ład i porządek przestrzeń oraz zapobiegnie niepożądanych wypadkom np. połknięciu niepożądanych płynów przez dzieci.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]