Gotujemy w zmywarce!

Okazuje się, że zmywarka do naczyń to prawdziwy kuchenny kombajn! Jedni myją w niej takie przedmioty, jak buty, plastikowe zabawki, samochodowe części, pędzelki do make up-u czy różne akcesoria łazienkowe. O krok dalej poszła pewna Włoszka z Mediolanu, która znalazła w zmywarce świetne narzędzie do… gotowania!

Ekomisja

Lisa Casali jest prawdziwym kuchennym MacGyverem. Jej ideą przewodnią jest oszczędność i ekologia w kuchni. Nic dziwnego, że pierwszą i podstawową jej misją jest zagospodarowanie odpadków po warzywach i owocach. Tak powstała książka “La cucina a impatto (quasi) zero”, czyli „Gotowanie bez (prawie) żadnego wpływu na środowisko”, gdzie autorka pokazuje, że organiczne szczątki z warzyw mogą być użyteczne w naszej kuchni.

Ale prawdziwą rewolucyją była kolejna książka Włoszki wydana w 2011 roku pod wdzięcznym tytułem “Cucinare in lavastoviglie”, czyli ni mniej ni więcej tylko „Gotowanie w zmywarce”. Książka uczy dokładnie tego, o czym mówi tytuł. Może wydawać się to żartem, ale publikacja sprawę traktuje zupełnie poważnie. Z niej to dowiemy się jak bezpiecznie i oszczędnie przygotować posiłek w zmywarce. Sama autorka przyznaje, że pomysł takiego gotowania narodził się przypadkiem, gdy wolne miejsce w zmywarce zainspirowało ją, by tam właśnie umieścić posiłek do przygrzania.

W tym szaleństwie jest metoda!

Okazuje się jednak, że to wcale nie jest taki głupi pomysł, jakby się zdawało. Temperatura panująca w zmywarce nie przekracza bowiem 75 °C, co z jednej strony wystarcza, by zabić zarazki i bakterie, z drugiej zaś pozwala najpełniej rozwinąć walory smakowe potraw. Dodać należy, że uzyskanie takiej temperatury w warunkach domowych nie jest w końcu sprawą łatwą. Ten genialny w swojej prostocie wynalazek Lisy Casali nie jest więc li tylko ekologiczną fanaberią, ale ma swoje odniesienie praktyczne. O oszczędności prądu wspominać nie trzeba.

Gotowanie w zmywarce jest dziecinnie proste. Potrawy umieszczamy w szczelnie zamkniętych słoikach lub specjalnych foliowych woreczkach przeznaczonych do gotowania, a następnie umieszczamy je obok brudnych naczyń. Jeśli macie wątpliwości, poniżej znajdziecie filmik instruktażowy, a jeśli i to byłoby za mało, odsyłamy do książki (niestety nie wydanej jeszcze po polsku) lub bloga Lisy Casali.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Kategorie: Uncategorized

One Response so far.

  1. Jan pisze:

    Ja tez piorę w zmywarce i gotuje tez zwłaszcza na 75stopni mi sie gotuje bo tyle ma na maxa a jeszcze czasami do niej sram makaronem wiec jestem bardziej pomysłowy

    VA:F [1.9.21_1169]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Napisz komentarz


kitchen-231969_640

Ergonomiczna kuchnia

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w Twoim domu. Jeśli wierzyć […]

de-0727-387430-front

Nie przerywaj swojem

Są takie sytuacje, których nie należy przerywać nikomu. Do nich […]

44294623_m

Ranking zmywarek do

W tym wpisie przedstawię ci ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych i […]

funny-dog-pictures-mmmmm-i-love-washing-da-dishes

10 prawd o zmywaniu

Zmywanie naczyń to czynność, która nie jest zbyt lubiana. Nic […]

traditional-dishwashers

Czego nie wolno myć

Zmywarki to ta kategoria sprzętu, która zdecydowanie ułatwia życie. Jednak, […]